Na Jahorini i ove godine besplatno skijanje za svu djecu sa područja grada Istočno Sarajevo
Decembar 27, 2018Aco Pejović priprema spektakl na olimpijskoj Jahorini
Decembar 31, 2018
Naše prvo skijanje ili snowboarding putovanje će biti uzbudljivo, ali bi trebalo da uključuje i pripremu i pametan izbor pakovanja. Evo nekoliko korisnih savjeta kako se pripremiti za skijaško putovanje, koji bi mogli učiniti vaše putovanje još boljim.
Kako se pripremiti za skijaško putovanje/Ulazak u formu prije skijaškog putovanja
Ako znamo da na skijanju rade svi mišići tijela, onda je jasno da je jutro nakon prvog dana, prilično umorno. Ipak, manje je umorno nego trećeg dana kada je kriza obično najžešća.
Isto tako, prije svakog prvog dnevnog spuštanje mudro se istezati i zagrijati, pogotovo, ako ste u nekim iskusnijim godinama. Tijelo će to uvijek znati cijeniti. Ključna je stvar, razumljivo, ojačati noge odnosno butne mišiće. Najviše se povreda dogodi krajem dana kada staze popuste , a noge počinju popuštati od umora. Osjetite li da ne možete više skijati, stanite na piće, pa se žičarom, ako je moguće, lagano evakuišite sa staze. Časno povlačenje uvijek je bolje od nečasnog poraza. Forsiranje, ono još jedno spuštanje, prečesto završava bolnim padovima.
Priprema tijela za skijanje
Ne treba puno pričati koliko je poželjno imati dobru kondiciju, i radi čuvanja zdravlja, i radi lakšeg podnošenja napora, pa sve do sprječavanja nastajanja povreda, koje se najčešće događaju radi slabe pripreme, umora te pretjeranog forsiranja.
Ako niste u mogućnosti održavati dobru fizičku spremu tokom cijele godine, onda barem prije zime počnite raditi malo na sebi i budite sigurni da ćete bez problema odskijati cijeli dan i osjećati se ugodno.Vježbanje garantuje da ćete sve stići napraviti i da će se tijelo uspjeti kvalitetno privići na povećane napore. Idealna dinamika treninga bi bila oko 5 puta sedmično, ali pošto rijetko tko može odvojiti toliko vremena, dosta je i 3 puta sedmično po 1h.
Najbolje je krenuti sa laganim trčanjem, koje u početku može biti isprekidano, desetak minuta trčanja te 1 – 2 min. brzog hoda, na taj način nećemo preforsirati tijelo u početku priprema i izbjeći ćete grčeve. Posebno treba napomenuti da su obavezne vježbe istezanja prije i nakon treninga.
Trčanje treba biti usklađeno te obavezno po mekšem terenu (dvorana, tartan, zemlja), nikako po asfaltu ili betonu radi očuvanja zglobova, a posebno kičme. Akoi pak ne možete izbjeći asfalt, onda pokušajte za to pribaviti odgovarajuću obuću. Nakon što smo nekoliko treninga istrčali, potrebno je lagano povećavati dužinu treninga, a kasnije i tempo te smanjivati periode odmora (rada na nižem pulsu srca). Poželjno je kombinovati (barem jednom sedmično) i treninge snage zajedno sa aerobnim treningom. Postoji nekoliko zgodnih vježbi. Ako nemate pristup trim stazi, snađite se sami. Odvojite dio treninga kada ćete kombinovati lagano trčanje s kratkim sprintevima, na kraju kojih treba napraviti desetak čučnjeva povezanih sa skokovima u naprijed. Na taj način dobivamo na snazi nogu i na izdržljivosti i eksplozivnosti. Također možemo vježbati statičnu vježbu, stav u polučučnju, što je izvrsna stvar za skijanje! Sljedeća vježba snage neka bude ležanje na leđima i podizanje (ispruženih) nogu . Na taj način jačamo trbušnu, i muskulaturu gornjeg dijela kvadricepsa. Najbolje je tri do četiri serije po 7 – 8 ponavljanja.
Dobro je ojačati i listove, a najlakše je sa stajanjem na stepenici i laganim podizanjem na vrhove prstiju te spuštanjem dok se list skroz ne istegne. Vježbe za unutarnji dio bedara su također neizostavne, najlakše je leći na leđa nasloniti se na laktove i ispružiti noge, podići ih u vis te razdvajati i skupljati. Također 3 – 4 serije po desetak ponavljanja.
S takvim treninzima, koji su sasvim dovoljni za prosječnog rekreativca, osigurat ćemo dobru kondiciju, ugodno ćemo se osjećati, spriječiti upale mišića nakon skijanja, a aerobne vježbe će nam dobro doći kao trening disajnog i kardiovaskularnog sistema kako bi se lakše adaptirali na nadmorske visine i dugačke napore.
Snowboarding ili skijanje će zahtijevati dosta energije i iscrpiti vaše mišiće. To je vjerovatno nešto što ne možete izbjeći. Što bolju fizičku forma imate, duže ćete moći da izdržite na padinama i uživate u vožnji.
Da li je sem vežbanja potrebno obratiti pažnju na još nešto prije skijanja?
Da, pre svega na ishranu, jer ona može uveliko pomoći dobrom fizičkom stanju, i umanjiti bolove u zglobovima i mišićima. Na skijanju je najvažniji doručak, koji mora da bude balansiran od proteina, ugljenih hidrata i belančevina, tako da ima dovoljno energije za nekoliko sati skijanja. Ukoliko za doručak jedete samo ugljene hidrate vrlo brzo ćete biti u hipoglikemiji i već za sat vremena ćete morati još nešto da pojedete. Zbog toga je važno da na stazi imate neku, energetsku bombu poput čokoladice, bonžite i uvek dovoljno tečnosti.
Ako vam je namera cijelodnevno skijanje, nemojte se prejesti za ručak, jer posle obilnog ručka, mišići po pravilu ne dobijaju dovoljno energije, jer varenje zahteva veliku količinu krvi. Preporuka je da se umesto krompira kao prilog mesu odabere kuvano povrće, kiseli kupus, paradajz, razne salate i si. Ako treba nadoknaditi manjak ugljenih hidrata uvek možete pojesti neko voće ili malo deserta.
Osim toga računajte sa još dva obroka: međuobrok posle skijanja i večera. Večera, naravno ne bi trebalo da bude obilna, već sastavljena od npr. svežeg sira, jaja, maslina, paradajza ili posne šunke.
Kako se pripremiti za skijaško putovanje? Napravite odgovarajuću listu za pakovanje
Sekcije liste:
- Odjeća i stvari za snowboarding / skijanje. Ovaj deo treba da sadrži odeću i obuću koju ćete koristiti na planini. Tu su i stvari kao što su skijaške naočare, kaciga, šešir, rukavice, maska za lice ili šal.
- Odjeća za korištenje izvan planina. To uključuje dnevnu i večernju odjeću i obuću, spavaćicu, kupaće kostime i papuče.
- Toaletne potrepštine. Ovaj dio uključuje sve od proizvoda za lice i tijelo, losiona, šampona za kosu, četkice za zube, kreme za sunčanje do šminke, lijekova i drugih vrsta proizvoda koje trebate.
- Važne stvari i gadžeti. To uključuje pasoš, gotovinu, kreditne kartice, novčanik, slušalice, telefon, punjač, tablet, štap za selfie i slične stvari. Ne zaboravite ni kameru ili dron za neke epske planinske snimke.
Stvari koje se OBAVEZNO preporučuju:
- Obavezno zagrijavanje prije skijanja, izbjeći ćete moguće povrede
- Obratite pažnju na radno vrijeme ski liftova, ne ulazite na lift ako nema radnog osoblja
- Pažljivo izaberite ski stazu prema svojim skijaškim vještinama
- Prestanite sa skijanjem u slučaju da ešto nije u redu sa vašom opremom i provjerite o čemu se radi, ne izlažite se nepotrebnom riziku
- Držite rastojanje prilikom skijanja
- Padanje je neizbježno i nekada je namjerno da bi se izbjegle dalje nezgode.U slučaju povrede, nemojte se pomjerati i sačekajte pomoć
- Skijaši sa lošim vidom trebaju nositi bezbjedne naocare,brile, u slučaju sudara. Kada kontaktna sočiva ispadnu, skoro ih je nemoguće pronaći.
- Utoplite se, posebno djeca.
SREĆNO 🙂