Januar 2020
Januar 13, 2020January Discount Shower
Januar 17, 2020Prije polaska na skijanje potrebno je makar mjesec dana posvetiti pažnju fizičkoj pripremi obzirom da skijanje zahtjeva atipične (nesvakidašnje)pokrete pri čemu tetive, zglobovi I mišići trpe neuobičajena I asimetrična opterećenja,. Posebno kod rekreativaca koji nisu do kraja usvojili naprednu tehniku skijanja I imaju nepravilan skijaški stav.
Takođe skija se u nesvakidašnjem ambijentu : razrjeđen vazduh, hladnoća, vjetar…I sl. što sve zahtjeva adekvatnu psihofizičku pripremeljenost. Preporučuju se duže ture (minimum 6 Km) brzog hodanja ili laganog trčanja svakodnevno, vežbe oblikovanja I istezanja dva puta dnevno – posebno ne izostaviti istezanja mišića nogu I tetiva zglobova koljena I kukova. Obavezno raditi duboke čučnjeve sa I bez poskoka, vježbe za trbušne mišiče I mišiće leđa posebno lumbalnog pojasa I uz kičmu. Najveća opterećenja su na prednje mišiće natkoljenice (kvadricepsi), zadnjice (gluteus), trbuha I leđa te te mišićne grupe treba prioritetno vježbama tretirati. Ovo važi I obavezno je I za one koji znaju da skijaju kao I za one koji se spremaju da počnu sa učenjem skijanja, kao vid preventive mogućih povreda I zamora.
Pravilan izbor opreme je takođe veoma bitan za bezbjedno I relaksirano skijanje a samim tim I uživanje u skijanju.
Izbor skija – svaki proizvođač skija ima klase/modele skija koje su jasno definisane prema nivou tehnike skijanja korisnika ili funkciji koja se od tih modela očekuje. Rental, rekreativne, za sve terene, za vrhunske skijaše, takmičarske…. te pri kupovini li iznajmljivanju treba izabrati klasu/model koji odgovara realnom tehničkom znanju skijaša, jer u suprotnom neadekvatan model neće moći da pruži potreban efekat i otežavaće skijanje. Na primjer početnik ili skijaš srednjeg vladanja tehnikom nikako ne bi trebao da vozi modele koji su deklarisani za vrhunske skijaše ili takmičare. Jednostavno te skije su pretvrde I takav skijaš neće moći da ih savije dovoljno da bi se realizovao efekat stranskog luka I rezistentne elastičnosti (efekat praćke) koje pomaže I olakšava zaokrete. Sa adekvatnom skijom, skijanje je lako I bezbjedno jer se može kontrolisati ne zamara noge I pruža pravi odgovarajući efekat onome za koga je namenjena. Za savjet treba pitati prodavca ili servisera I svakako instruktora skijajna a podaci koji model skije je za šta I za koji nivo skijaša namenjen, može se naći I u katalozima proizvođača I na interent stranici proizvođača.
Održavanje skija je takođe izuzetno važno za bezbjedno I relaksirano skijanje te za one koji nemaju znanja I opremu za održavanje, savjet je da nakon svakog skijanja skije odnesu u neki od ovlašćenih servisa I izvrše potpuni servis skija. Vezove treba otpustititi I zaštiti od korozije metalne dijelove veza.
Izbor Pancerica – Pancerice takođe imaju globalnu klasifikaciju prema čvrstoći/tvrdoći, odnosno mogućnošću nagiba /fleksibilnosti pod pritiskom težine tijela skijaša. Ta osobina naziva se FLEX I nalazi se jasno obilježena na svakoj pancerici. Što je FLEX veći pancerica je tvrđa a što je manji mekša. Najtvrdje su namjenjene takmičarima a najmekše početnicima. Pancerica ne smije biti preširoka ali ni preuska a mora čvrsto obuhvatati potlkoljenicu I stopalo bez I najmanjeg žuljanja. Kada se pancerica zakopča/zatvori, peta smije minimalno da se odiže unutar pancerice ali stopalo ne smije da ima prostora za pokrete lijevo I desno unutar pancerice. Izbor odgovarajuće pancerice je izuzetno važan kako zbog bezbjednosti I udobnosti, tako I zbog efikasnog prenosa pokreta skijaša na skije. Nakon završenog skijanja(svakog dana), pancerice treba zakopčati I staviti na sušenje ili na sušače ili grijačima ili na radiator ili neko grejno tijelo. Nikako ne ići na skijanje sa vlažnom I hladnom pancericom. Nije uputno koristiti tuđe pancerice niti svoje davati drugome.
Važan savjet – skijaš u pancericu nikakako ne smije da ugura išta od odjeće. U pancerici smije da bude samo čarapa pamučna skijaška nikako sintetička. U suprotnom može se napraviti ozbiljna poderotina, oguljotina I rana koja će potpuno onemogućiti skijanje!!
Štapovi – štapovi treba da budu odgovarajuće dužine koja se bira jednostavno. Štap se okrene naopako , drškom nasloni na tlo a šakom se štap obuhvati ispod krplje. Ako je ugao nadlaktice I podlaktice 90° onda je to odgovarajuća dužina. Postoje štapovi različite namjene I od različitih materijala pa je najbolje za savjet pitati prodavca, instruktora ili servisera.
Odjeća – Vremenski uslovi na skijanju znaju biti ekstremni. Vlaga, vjetar, hladnoća, sunce, toplota svemu tome je skijaš izložen, te odjeća koju nosi mora biti od odgovarajućeg kvaliteta materijala koji je I vodonepropusan, paropropusan, čvrst otporan na klizanje, cijepanje I grebanje, topao I fleksibilan(da omogući slobodne pokrete skijašu). Pri izboru skijaš mora provjeriti garancije proizvođača da odjeća posjeduje sve navedene osobine. Vodonepropustljivos se izražava PSI jedinicama I kvalitetna odjela imaju od 20.000 jedinica pa naviše. Jeadn od najkvalietetnijih materijala je GOROTEX. Treba voditi računa da odjeća ima dovoljno džepova za specifične potrebe skijanja kao što su džep za ski kartu, mobilni telefon, naočare, kapu I sl…Princip je višeslojno oblačenje – veš pamučni ,vuneni , prsluk, flis, soft shell ,jakna , pantalone.
Kaciga – Preporučuje se obavezno nošenje zaštitne skijapške kacige radi lične bezbjednosti skijaša. Skuplje kacige su uobičajeno I kvalitetnije te je izbor pretežno definisan mogućnošću kupovine skuplje ili jeftinije ili stvar ukusa skijaša.
Naočare – Radi zaštite očiju ali I zbog bezbjednog skijanja neophodna deo opreme skijaša su I naočare ili brile koje trebaju da ne magle , da imaju zaštitu od UV zračenja I da omogućuju jasnu vidljivost I u uslovima snežnih vejavica I oblačnosti – smanjene vidljivosti.
Maska – za isuzetno hladne dane ili dane sa vejavicom preporučuje se korišćenje (neoprenske) maske za lice koja štiti kožu lica od promrzavanja I pruža udobnost skijanja I po takvim uslovima.
Rukavice – vodonepropusne, tople, otporne na cijepanje i kidanje. Ukoliko su kožne obavezno nakon svakog dana skijanja, mazati kremom za održavanje nakon sušenja.
Na početku sezone ali i svakog dana skijanja, najbolje je započeti sa lakšim stazama pa postepeno prelaziti na teže kako se zagrijavamo. Najbolje doba dana za uživanje u skijanju je ujutru od otvaranja skijališta jer su staze sređene a nema mnogo gužve. Takođe iza 13 časova kada se skijalište polako prazni jer mnogi odlaze na pauzu ili u smještaj. I naravno ukoliko skijalište ima noćnu stazu treba je obavezno iskoristiti jer je tada staza svježe pripremljena a gužve praktično nema.